61094 Kreskówek

Film animowany

rodzaj , który jest tworzony techniką zdjęć poklatkowych, rejestrujących na pojedynczych filmu kolejne fazy ruchu. Najczęściej są to fazy rysowane, stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki. Wyświetlenie tak otrzymanych zdjęć daje na ekranie efekt ruchu.

kreskówki

Początki filmu animowanego to koniec XIX i początek XX wieku. Po wynalezieniu metody zdjęć poklatkowych (1906) wyprodukowano pierwszy film animowany zapisany na taśmie filmowej. Jednym z prekursorów nimacji był Polak, Władysław Starewicz, który w 1910 roku w Kownie nakręcił pierwszy na świecie animowany film lalkowy Piękna Lukanida. W latach 20. XX wieku film animowany był wykorzystywany przez sztukę awangardową. W latach 30. amerykański reżyser i producent Walt Disney, stworzył w Hollywood wytwórnię, która zaczęła produkować filmy rysunkowe. Jego studio doprowadziło do wzrostu popularności filmów animowanych, które na stałe weszły do kultury masowej. Oprócz znakomitych pełnometrażowych filmów kinowych, produkował krótkometrażowe serie z Myszką Miki, Kaczorem Donaldem, psem Pluto, Goofy'm itp. Konkurentem Disneya stało się studio animacji wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer gdzie powstało wiele serii: Tomy i Jerry. Twórcy tej serii William Hanna i Joseph Barbera założyli w 1957 roku wytwórnię Hanna-Barbera. Wyprodukowali w niej wiele seriali telewizyjnych: z psem Huckleberry, misiem Yogi, myszami Pixie & Dixie i kotem Panem Jinksem, Flinstonami, Jetsonami, Scooby Doo itd. Ze Stanów Zjednoczonych pochodzi też większość najpopularniejszych obecnie kinowych filmów z animacją 3D (np. Shrek z wytwórni DreamWorks). Popularne studio Pixar, które we współpracy z wytwórnią Disneya, stworzyli pierwszy pełnometrażowy film z animacja 3D - Toy Story. Wielką popularnością cieszą się również japońskie film animowane - anime.

bajki

Duże osiągnięcia mają tutaj też Polacy. Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi z ich serialami dla dzieci - między innymi Miś Uszatek i Przygody misia Colargola. Telewizyjne Studio Filmów Animowanych z Poznania "O Największej kłótni", do którego lalki i zdjęcia wykonano w łódzkim Semaforze. Filmy animowane to w zdecydowanej większości filmy dla dzieci. Do bardziej znanych seriali animowanych dla starszego widza należą Miasteczko South Park, Simpsonowie oraz Wlatcy Móch. Stacja Cartoon Network, która emituje wyłącznie kreskówki. W Polsce jest ona uwielbiana przez dzieci i występuje na 1. miejscu w kategorii najlepszych stacji z kreskówkami.

bajki dla dzieci

dla dzieci powstały znane seriale Bolek i Lolek oraz Reksio, Studio Miniatur Filmowych w Warszawie - Dziwne przygody Koziołka Matołka, Studio Filmów Animowanych w Krakowie, z autorską animacją dla dorosłych. Od lat '80 XX w. działa także: Telewizyjne Studio Filmów Animowanych Poznań, w którym powstają filmy dla dzieci w różnych technikach animacyjnych. Są też Anima-Pol w Łodzi oraz Studio JP w Warszawie. W animacji komputerowej sukcesy odnosi studio Platige Image i reżyser Tomasz Bagiński.